Parapety

Parapety jsou, nebo by měly být nezbytnou součástí každého okna. Vnější parapet má za účel především ochranu zdiva pod oknem, které by jinak trpělo vodou stékající po okenních tabulkách. Jelikož je venkovní parapet vystaven dešti, sněhu, ledu, střídání teplot a jiným povětrnostním vlivům, musí být zhotoven z odolného materiálu. Naopak u vnitřních parapetů se klade větší důraz na estetický vzhled a účelnost.

Na trhu je dnes k dispozici široká nabídka parapetů, které slouží jako vhodné řešení úpravy oken. Především v souvislosti se snahou o co největší úspory energií, se na obytných i komerčních budovách vyměňují zastaralá okna za velice úsporná plastová okna. Aby jejich použití splnilo požadované nároky, nemohou chybět vhodné parapety, které teprve plastové okno vhodně doplní.

U venkovních parapetů se velice osvědčují hliníkové parapety typu CLASSIC, které vynikají příznivým poměrem mezi cenou a kvalitou.

Tyto parapety jsou ve své třídě skvělou variantou, neboť jejich kvalita a dlouhá životnost je zaručena použitím válcovaného hliníku, resp. ohýbaného hliníkového plechu o síle 0,8 mm. Vybírat lze z několika rozměrů. Kvalitativně vyšší třídou jsou venkovní parapety EXCLUSIVE, které se nevyrábějí válcováním, nýbrž metodou zvanou extruze. Tyto parapety se podélně nekroutí, a tudíž jsou tvarově stabilní.

Vnitřní parapety jsou ideálním doplňkem plastových, ale i dřevěných oken. Jejich výhodou je, že existuje široká škála dřevo dekorových fólií, které umožňují vybrat si každému podle jeho představ.

Zajímavé parapety se často dávají do různých kanceláří a kancelářských prostor. Slouží tak – stejně jako kancelářský nábytek – jako zajímavý designový oplněk kanceláře.

K dřevěným oknům se hodí různé imitace dřev, naopak u plastových oken spíše vyniká hladká, nestrukturovaná fólie nebo laminát. Ovšem vždy záleží na každém majiteli interiéru a jeho vkusu, jak si představuje svůj byt vybavit a doplnit například o okenní parapety. Vnitřní parapety typu Classic jsou komůrkové plastové desky opatřené fólií nebo laminátem, který umožňuje snadnou údržbu a dlouhou životnost.