dvere

Vybíráme nové dveře

Dveře jsou velice důležitou součástí každé domácnosti. Odděluje totiž prostory jednotlivých místností a díky nim si můžete dopřát soukromí i v bytech, které obýváte s dalšími spolubydlícími. Moderní doba nám dává na výběr ze spousty typů dveří, na které se společně podíváme v následujících odstavcích.

Myslete na dveře včas

Na dveře je nutné myslet již na počátku stavebních prací, kdy rozměry oddělující prostory domácnosti přizpůsobíte typům dveří. Toto je nesmírně důležité, pokud nechcete za pořizování nových dveří dávat zbytečné výdaje navíc. Pro klasické dveře by měl být otvor o 10 cm širší, než je šířka samotných dveří. Většina výrobců doporučuje udělat otvor o celkové šířce kolem 205 cm, což by mělo být dostačující.

Široká škála dveří

V dnešní době výrobci nabízejí spoustu typů dveří. Mezi ty nejběžnější patří dveře posuvné a klasické otočné. Posuvné dveře se nejvíce hodí do místnosti, jakými jsou třeba jídelny, kuchyně nebo obývací pokoje. Klasické otočné dveře jsou vhodné do každé místnosti, ale je dobré předem promyslet, ve kterých místech je chcete nainstalovat a na jakou stranu se budou otvírat, aby jím v cestě nepřekážel nábytek. Zapomenout byste neměli ani na možnosti kování.

Výběr kování

Jestliže kupujete nové kování ke svým stávajícím dveřím, je dobré staré kování změřit a vyfotografovat. Díky tomu budete při jeho výběru vědět, které kování se hodí k vašim dveřím a vyhnete se tak nepříjemným problémům. V obchodech vám také mohou díky vaší připravenosti lépe poradit.

Kování dělíme na štítové a rozetové. Štítové kování je netradičnější a nejběžnějším typem, kdy kování je klasicky nainstalované ve štítu, ve kterém se nachází i zámek a klika. Zde však musíte změřit velikost rozteče, což činí vzdálenost mezi klikou a otvoru ve vložce. Naopak u toho rozetového kování jsou zámek a klika odděleny od sebe, tudíž nemusíte měřit rozteč. Rozetové kování se dá umístit na všechny dveře, vybrat si můžete typ rozety a také buď kulaté či hranaté kování.

Pestrost trhu

Díky pestrosti dnešního trhu máte na výběr opravdu z mnoha typů a provedení dveří. Můžete si tak koupit dveře tak, aby krásně ladili s interiérem vaši domácnosti. Využít můžete i krásy dvoubarevného provedení, kdy třeba u koupelových dveří může jedna strana disponovat bílou barvou a druhá strana třeba imitovat dřevo. Tak dveře vhodně sladíte s prostorem koupelny i s vaší předsíní.